Obsah
Turistika a sport
Na jižním okraji obce je kvalitně udržované travnaté fotbalové hřiště, domácí zázemí fotbalového klubu TJ AJAX Valašská Senice, který hraje III. třídu skupiny B. Hřiště také nabízí sportovní vyžití pro děti, mládež i dospělé. V areálu se koná mj. tradiční Noční turnaj v malé kopané, Oslavy Dne dětí, hasičské soutěže.
Letním centrem sportu a rekreace je koupaliště. V roce 2008 proběhla jeho důkladná rekonstrukce a modernizace. Plavecký bazén je dlouhý 25 metrů a má hloubku až 1,75 metru, pro děti jsou pak určeny dětský bazén a brouzdaliště. Voda je solárně ohřívaná, a tak se tady dá koupat i za chladnějších dnů. K opalování zve travnatá pláž, samozřejmostí jsou pak sociální zařízení a šatny. Návštěvníci na koupališti najdou i bufet s občerstvením, milovníci aktivního trávení volného času pak ocení hned několik hřišť na různé druhy sportů, jako jsou volejbal, nohejbal nebo badminton, ale také stoly na ping pong.
Horská chata Antarik je zaměřena na zdravý životní styl a nabízí jako alternativu skvělou českou i mezinárodní vegetariánskou kuchyni. Také se zde pořádají víkendové pobyty zaměřené na relaxaci, jógu i rodinné a turistické víkendy. Součástí chaty je vlastní masážní studio s širokou nabídkou klasických i orientálních masáží a procedur. Dále můžete využít finskou saunu, ohniště, gril, hřiště, malý bazén i dětský lesní miniareál. Pro různá školení, oslavy a setkání jsou tu dvě společenské místnosti, nějvětší o kapacitě přes 100 lidí.
Dalším zajímavým místem pro turisty je Horská farma Severka. Je umístěn na polosamotě a zaměřen na agroturistiku. V jeho areálu můžete potkat domácí zvířáta: ovce, kozy, krávu, koně, osla ...
Ke kapličce sv. Huberta a sv. Josefa
Na Surovém vrchu nad Valašskou Senicí v blízkosti hranic se Slovenskem se nachází krásná dřevěná kaple zasvěcená sv. Hubertu a sv. Josefu. Vedle ní najdeme sochu v nadživotní velikosti sv. Josefa, patrona řezbářů. Sochu vytvořil místní umělec, řezbář pan Brlica. Cestou ke kapličce se vám naskytnou ty nejkrásnější výhledy do okolní krajiny. Kousek od kapličky můžete objevit místní "stříbrné jezero", odpočinout si při pohledu na poletující vážky a klidnou hladinu rybníka.
V blízkosti kapličky se nachází další významné místo naší obce – kamenný kříž, nazývaný Kulanský kříž. Je to první kamenný kříž v obci, postaven v roce 1874, který byl v těžkých dobách oporou lidí a měl odhánět vše špatné od polí, dědiny i obyvatel obce. I nyní se jen málo kdo u kříže nezastaví, aniž by ho minul bez povšimnutí. V roce 2024 si připomínáme výročí 150 let jeho vzniku.
Butorky – Vyhlídkové místo pod Butorky
Butorky jsou "prostředním" vyšším vrcholem na hřebeni mezi Pulčínem a horou Makytou a leží mezi vrchem Šerklavou a Valašskou Kyčerou.Z Valašské Senice doporučujeme také trasu, která sice ze začátku není turisticky značená, ale stojí za to si jí projít. Začínáme ve středu obce, kde se vydáváme směrem ke koupališti. Koupaliště však mineme a vydáváme se vrchní cestou směr Františův Vrch, Zbranek, Haspalé. Cestou míjíme studánku. Asfaltová cesta se mění v polní. Naskytují se nám nádherné výhledy do okolí. Po chvíli přicházíme k turistickému přístřešku pod Šerklavou. Zde se napojujeme na červenou turistickou značku a pokračujeme dále směr Butorky - Makyta. Po cca 700 m přicházíme do cíle naší trasy – Vyhlídkové místo pod Butorky. Ocitneme se u okraje mýtiny a na okraji vyššího skalního výchozu, ze kterého se nám otevře nádherný výhled na Valašskou Senici a na pasekářské usedlosti. Naší pozornosti určitě ani neujde malý romantický lesní rybníček oválného tvaru, nacházející se těsně pod úpatím.
Makyta (923m)
Nejmasivnější vrchol západní části Javorníků, Makyta (923 m n. m.), je součástí CHKO Beskydy a považuje se za jeden z nejkrásnějších vrchů česko-slovenského pomezí. Možná tu objevíte i stopy vzácných divokých zvířat, jako je rys, vlk nebo medvěd. Na vrcholu Makyty najdete jen dřevěný turistický přístřešek. V minulosti tu sice stávala i rozhledna, ale během času byla zničena. Vrchol je však dnes zarostlý a není z něho žádný výhled. Na kopec vás zavede několik turistických značek – prochází tudy červená hřebenovka Javorník – Kohútka – Radošov – Pulčín (NS Javornický hřeben); končí tu modrá z Čubova kopce a zelená ze Slovenska (Lazy pod Makytou).
Kulturní akce
FAŠANKOVÝ PRŮVOD(únor)
- ve Valašské Senici slaví pravidelně konec masopustu neboli fašanku už od roku 1963. Historicky prvními třemi zaznamenanými maskami tam byli kůň, černokněžník a kohout. Od té doby se sestava masek poněkud rozšířila. Přibyli lidé v uniformách, klauni, princezny, katové a dokonce i pankáči. Chybět však nesmí nevěsta a ženich a také medvěd. Slavnostní průvod masek vychází dopoledne. V každém stavění zahrají a zatancují několik písniček, prohodí s majitelem nějaké to slovíčko nebo si zavdají po štamprličce. Poté, co průvod projde celou dědinou, následuje fašanková veselice v sále OÚ. Vše začíná slavnostním ceremoniálem pochovávání basy. Tím podle tradic oficiálně začíná období půstu.
- STAVĚNÍ A KÁCENÍ MÁJE (květen)
- SLAVNOSTNÍ MŠE U KAPLE SV. JOSEFA A SV. HUBERTA (květen)
- DEN DĚTÍ (červen)
- CYRILOMETODĚJSKÁ POUŤ (červenec)
- NOČNÍ TURNAJ V KOPANÉ (červenec)
- SOUTĚŽ V POŽÁRNÍM ÚTOKU O POHÁR STAROSTY OBCE (srpen)
- ZVĚŘINOVÉ HODY (srpen)
- HODY NA SV. KATEŘINU (listopad)
- ROZSVĚCOVÁNÍ VÁNOČNÍHO STROMU (prosinec)
- CHOZENÍ MIKULÁŠŮ (prosinec)